Bahar alerjisiyle coronayı karıştırmayın

İlk baharın gelmesiyle birlikte bahar alerjisi olan kişilerde semptomlar görülmeye başladı. Çocuk Alerji Bölümü’nden Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, bahar alerjisiyle corona virüs belirtilerini birbirine karıştırmamak için öneride bulundu. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk Alerji Bölümü’nden Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, “Bahar alerjisi semptomlarını corona virüse bağlamayın. Alerjisi olan kişiler hemen paniğe kapılmamalı ve tedbir almalı” dedi.

Çocuklarda Baklagil Alerjisi

Çocuklarda Türkiye’de 6’ncı sırada görülen besin alerjeninin mercimek olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, “Ülkemizde yapılan çalışmalarda mercimek alerjisi olan Türk çocuklarının yüzde 83’ünde başta nohut olmak üzere diğer baklagillere de alerjisi olduğu saptanmıştı. Örneğin mercimek alerjisi olan çocuklarda nohut, bezelye, yer fıstığı ve soya gibi diğer baklagiller ile de alerji görülebilmektedir” dedi. Peki çocuklarda alerji belirtileri nelerdir? Acı bakla nedir? Zararlı mıdır? İşte bilmeniz gerekenler.

Ev tozu akarları çocukları hasta ediyor

Alerji ve İmmünoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, kış döneminde artan hem ev içi sıcaklık hem de nem nedeniyle ev tozu akarları için çok uygun bir ortam oluştuğunu belirterek, “Haftada en az bir kez yüksek vakumlu veya HEPA filtreli bir elektrik süpürgesi ile tüm odayı temizleyin.” dedi. AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Nacaroğlu, ev tozu akarlarının her türlü kumaş türünde yaşayabileceğini ve özellikle yatak, yastık, yorgan, halı, kalın kumaşlı perde ve mobilya gibi üzerinde çok kolay toz tutabilen ev eşyalarında..