CNNTURK

Çocuklarda besin alerjisine dikkat Her besinin alerjiye neden olabileceği uyarısında bulunan Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, "Son yıllarda çocuklarda besin alerjisi görülme sıklığı arttı. Vücutta bağışıklık sisteminin besin proteinini 'tehlikeli' olarak algılaması ve tepki vermesi sonucu oluşan besin alerjilerinin tedavisinde reaksiyona neden olan alerjenden uzak durulmalı" dedi.

Alerjinin doğal seyrini değiştiren tek yöntem: 'Aşı tedavisi'

Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, son yıllarda alerjik rinit, gıda alerjisi, alerjik egzama ve astımın giderek arttığına dikkat çekerek, "Bazı tedaviye yanıtsız, spesifik bir alerjene karşı duyarlılığı deri testi ve kan testleri ile belirlenmiş, klinik bulguları da testlerle uyumlu olan hastalarda aşılama yapılabilir." dedi.

Ev tozu akarları çocukları hasta ediyor

Alerji ve İmmünoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, kış döneminde artan hem ev içi sıcaklık hem de nem nedeniyle ev tozu akarları için çok uygun bir ortam oluştuğunu belirterek, "Haftada en az bir kez yüksek vakumlu veya HEPA filtreli bir elektrik süpürgesi ile tüm odayı temizleyin." dedi.

Ev tozu akarlarına karşı “vakumlu süpürge” uyarısı

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Alerji ve İmmünoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, “Kış döneminde artan hem ev içi sıcaklık hem de nem nedeniyle ev tozu akarları için çok uygun bir ortam oluşur” dedi.

Sarımsak için alerji uyarısı

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, sarımsak alerjisi olduğunda soğan, pırasa, kuşkonmaz gibi diğer besinlere alerjik bulgular ortaya çıkabileceğini ifade etti.

Sarımsak için alerji uyarısı

Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, sarımsak alerjisi olduğunda soğan, pırasa, kuşkonmaz gibi diğer besinlere alerjik bulgular ortaya çıkabileceğini ifade etti.

Tüketmeden önce bir kez daha düşünün

Sarımsak alerjisi olduğunda soğan, pırasa, kuşkonmaz gibi diğer besinlere de alerjik bulgular ortaya çıkabileceğini ifade eden Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, son yıllarda besin alerjilerinin hem sıklığının hem de çeşitliliğinin arttığını açıkladı

Medipol Mega Üniversite Hastanesi muz alerjisine dikkati çekti

Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, "Muz alımına bağlı alerjik reaksiyon, çok sık rastlanmayan bir besin alerjisi olmakla birlikte ciddi semptomlara neden olabilir" dedi

Yeni geliştirilen moleküler alerji testiyle tüm alerjilerinizi keşfedin

Medipol Hastanesi Doç.Dr.Hikmet Tekin Nacaroğlu,"Artık tek bir testle kişinin tüm alerjileri kapsamlı bir şekilde ortaya çıkıyor.Moleküler alerji testi çapraz reaksiyona neden olan maddeleri de ortadan kaldırarak doğru alerji testi sağlıyor" dedi

Bahar alerjisiyle coronayı karıştırmayın

İlk baharın gelmesiyle birlikte bahar alerjisi olan kişilerde semptomlar görülmeye başladı. Çocuk Alerji Bölümü’nden Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, bahar alerjisiyle corona virüs belirtilerini birbirine karıştırmamak için öneride bulundu.

Her astım atağı akciğeri vurabilir

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk Alerji Bölümü'nden Doç. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu: "Astımlı hastaların hekim kontrolü dışında ilaçlarını bırakması, şikayetlerinin artmasına ve çok ciddi astım atağına sebep olabilir"